Surowce o działaniu uspokajającym – sedativum
Fitoterapia dysponuje znaczną ilością surowców działających na czynności kory mózgowej w stanie łagodnego pobudzenia. Określamy je jako sedativa, leki uspokajające o ogólnym działaniu, anxiolytica czyli leki przeciw lękowe oraz hypnotica, leki nasenne. W komponowaniu mieszanek należy również uwzględnić surowce o działaniu rozkurczowym (spasmolytica) ponieważ stanom napięcia nerwowego często towarzyszom skurcze mięśni gładkich. W przypadku nerwic pacjent często sam określą narządy, które w sytuacjach stresowych dają uczucie dyskomfortu, bólu czy skurczu. Uczucie lęku pojawia się w chorobach serca takich jak dusznica bolesna, arytmie czy wady lub uszkodzenia zastawek. Natomiast w leczeniu skutków stresu, szczególnie szkód powstałych w wyniku długotrwałego pozostawania w sytuacjach stresogennych stosuje się połączenia z ziołami o działaniu adaptagennym.
Do bezpiecznych i skutecznych ziół o działaniu uspokajającym należą:
korzeń kozłka (Radix Valerianae), dobrze znany z nalewki kozłkowej (Tinctura Valerianae) czy kropli walerianowych. Dawka dobowa zwykle stosowana wynosi 5-10 g, a jednorazowa 2-3 g korzenia.
kwiatostany żeńskie chmielu zwane popularnie szyszkami (Strobilus Lupuli); 0,5j ednorazowo 2,0 na dobę.
liść melisy (Folium Melissae), którego ważną zaletą jest przyjemny, lekko cytrynowy smak, który umożliwia przygotowanie naparu dla dzieci. Dawkowanie: 6-18 g na dobę
kwiat lipy (Inflorescentia Tiliae), podobnie jak melisa ma przyjemny smak i skuteczny jest nie tylko w stanach podgorączkowych. Dobowo 2-6 g.
Najnowsze komentarze